آی یو دی بهترین وسیله ی جلوگیری از بارداری

آی یو دی بهترین وسیله ی جلوگیری از بارداری

برای پیشگیری از بارداری می خواهید از ای یو دی استفاده کنید؟ از قیافه آن خوشتان نمی آید؟ شایعاتی شنیده اید که بیشتر مطالب در مورد  آی یو دی شایعه است؟ و خیلی ترس های دیگر؟هر نوعی از ای یو دی را انتخاب کنید تفاوت زیادی با اقسام دیگر آن ندارد.

به طور کل آی یو دی یک شی انعطاف پذیر و قابل حذف است که داخل زهدان جایگذاری می گردد.اقسام متفاوت وسیله درون رحمی (آی یو دی) به عبارت زیر است :

  1. آی یو دی میرنا
  2. آی یو دی کایلینا
  3. آی یو دی اسکلاید

این نوع ها اندکی پروژستین لوونورژسترول را آزاد می کنند و به ترتیب عبارات زمان استفاده از آنها به شش سال، پنج سال و چهار سال، محدود می شود.

نوع دیگری از آیودی نیز وجود دارد که به آن پاراگارد گفته می شود و مدت ماندگاری آن و تاثیرش حدود یازده تا دوازده سال است.این نوع از خود دارویی رها نمی کند و میتوان از آن مثل نمونه های دیگر در دهانه زهدان استفاده کرد. آیودی مسی پاراگارد اسپرم ها را می کشد.

آیودی cu safe :

سیستم ای یو دی سیو سیف از قابی ساخته شده از پلی اتیلن و سلفات باریم، ساخته شده . شاخه ی عمودی ای یو دی سیو سیف بوسیله ی مس ساخته شده است و مقطع آن حدود 300 میلیمتر است . در این نوع دو ریسمان نایلونی به انتهای قسمت تی شکل آویزان است که می توانید به شیوه ای که گفته می شود آن را چک کنید که در جای خود درست قرار گرفته باشد. در غیر این صورت به پزشک مراجعه کنید.

معنای آی یو دی :

در واقع آیودی، برابر نهاد لغت Intrauterine Device و معنی آن سیستمی ست که داخل زهدان قرار می گیرد.این سیستم میله ای کوچک شباهت به حرف T انگلیسی دارد. این وسیله حتما بایستی به وسیله متخصص درون زهدان فرار بگیرد.

انواع آی یو دی :

در دسته بندی کلی دو نوع ای یو دی موجود است: اول آی یو دی هورمونی و دوم آیودی مسی. کارایی نوع هورمونی با مسی متفاوت است. هورمونی که از این سیستم آزاد می شود ، پوسته ضخیمی را در زهدان ایجاد می کند که اجازه ورود به رحم را از آن سلب می نماید. هورمون موجود در این نوع آیودی دیواره ی زهدان را کمی نازک می نماید و از رشد تخمک جلوگیری می نماید. آیودی مسی راهی دیگر را نسبت به نوع اول پیش می گیرد. در واقع آیودی مسی با رها نمودن مولکول های مس که باعث کشته شدن اسپرم ها می شود ، باعث نازایی می گردد.

تفاوت آی یو دی با کاندوم و سایر لوازم ضد بارداری:

در این مورد  می توان به یقین گفت که ای یو دی، مطمئن ترین راه همراه با بازگشت در انجام عمل ضد باردار شدن است. به صورتی که در بدترین حالت قابلیت شکست ای یو دی تا 0.9 درصد است . این در حالی است که مقاومت شکست قرص های ال دی یا هر نوع قرص ضد بارداری 9 درصد است و در کاندوم که ضعیف ترین نوع این نوع ابزارهاست مقاومت در برابر شکست حتی به 20 درصد می رسد که احتمال بالا و ریسک زیادی همراه دارد. در ساده ترین انواع آیودی عمر دستگاه 4 سال و بیشینه آن بین 11 تا 12 سال است.

آیودی چگونه در زهدان جاگذاری و کار گذاشته می شود؟

اول متخصص، آزمایش بارداری را انجام می دهد و از بابت باردار نبودن فرد مطمئن می شود. بعد از آن معاینه های دیگری را که برای خانم ها معمولی است معاینه می کند. متخصص با بهره گیری از وسیله ای به نام اسپوکلوم، زهدان را باز نموده و بعد از آن در حالی که با دستگاه دهانه زهدان را باز میگذارد ، با استفاده از دستگاه دیگری عمق زهدان را می سنجد . بدین گونه جای جسم T شکل ای یو دی، را معلوم می کند.

ذکر این نکته ضروری است که برای جلوگیری از دردی که ممکن است نصب آیودی داشته باشد متخصص در ابتدا یا از روز قبل مقداری مسکن یا برخی دیگر از بی حسی های موضعی بهره می برند و یا احتمال این موضوع هم وجود دارد که برای عدم عفونت ای یو دی پزشک آزمایش هایی را در نظر می گیرند تا از عدم عفونت فرد مطمئن شود.

مرحله بعد، نصب آی یو دی درون زهدان است. اول میله های دستگاه جمع می شود و هنگامی که در جای خود درون زهدان ، قرار گرفت آیودی جاگذاری می شود و میله های T باز می شوند. توضیح زیاد ما ، شاید باعث شود که این توهم به وجود آید که نصب آیودی خیلی زمان بر است. ولی متخصص تمام مراحل را تنها در عرض چند دقیقه انجام می دهد .

عوارض آی یو دی چیست؟

اکثر کسانی که از آیودی استفاده می کنند از دو عارضه شایع گله دارند ، یکی تاربینی یا لکه بینی و دوم درد زیر ناحیه شکم. نصب ای یو دی باعث به هم ریختن زمان عادت ماهیانه می شود و این ارتباط زیادی به نوع آیودی ای است که انتخاب می شود. در بعضی موارد هم خانم ها از نخ اتصالی که به ای یو دی آویزان می ماند تا روزی بتوان آن را حذف کرد،اصطلاحاً باعث چندش و ناراحتی شان می شود.

در آیودی مسی در زمان عادت ماهیانه، خونریزی شدیدی به فرد دست می دهد.این امر باعث کاهش یافتن سطح آهن فرد می گردد. به همین علت پزشکان در چند ماهه اول یا مکررا ً کم خونی فرد را بوسیله آزمایش چک می کنند تا به سطح نامناسبی نرسد و در صورت بروز آن ، بوسیله داروها این نقیصه را رفع می کنند.

نکات کلیدی درباره ی آی یو دی:

  1. حتما این موضوع را در نظر بگیرید که در ماه و هفته های اول نمی شود اطمینان زیادی  به ای یو دی داشت چرا که احتمال خطا در آن زیاد است اما با عجین شدن آن با اندام درونی دیگر این احتمال از بین می رود
  2. برای کنترل وجود  آیودی باید بعد از عادت ماهیانه، نخ آن را حس کنید و با دست آن را بگیرید. حتما پیش از انجام این کار برای پیشگیری از عفونت دستان خود را ضد عفونی کنید. بعد دستتان را به زهدان وارد نمایید تا به آستانه زهدان برسد. اگر در این حالت توانستید نخ ای یو دی را لمس کنید یعنی مشکلی وجود ندارد در غیر اینصورت باید حتما ً به پزشک مراجعه نمایید تا در بیمارستان از شما سونوگرافی گرفته شود و اشتباه یا عملکرد نامناسب احتمالی را برطرف کنند .
  3. آیودی یکی از مطمئن ترین ابزار جلوگیری از بارداری ست. نوع مسی ای یو دی عوارض کمتری دارد .
  4. آی یو دی بعد از هر سال استفاده ، احتمال مستهلک شدن و بارداری را افزایش می دهد.
  5. به یاد داشته باشید هر چه دکتر خبره تر باشد و آی یو دی را بهتر جاگذاری کند کارایی آن بهتر است.به همین علت حتما به با تجربه ترین افراد در این زمینه مراجعه کنید که رزومه خوبی در نصب ای یو دی دارند.
  6. امکان بارداری با استفاده از آی یو دی:
  7. با توجه به نکات یاد شده و عمل به عوامل نگهداری و آزمایش ها احتمال بارداری در حالتی که ای یو دی درون زهدان باشد تقریبا ً صفر است.

قیمت انواع آی یو دی

فروش اینترنتی آی یو دی سیو سیف 

آیودی سیو سیف +300

آی یو دی سیو سیف 300

آی یو دی سیو سیف 380

مقایسه اقلام
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید