انواع حجامت و کارکرد کلی آن در انجام حجامت

انواع حجامت و کارکرد کلی آن در انجام حجامت:

به صورت کلی حجامت به دو روش خشک و مرطوب صورت می پذیرد که در هر دو روش لیوان حجامت نقشی کلیدی ایفا می کند. به روش های خاصی عمل مکش توسط لیوان حجامت انجام می شود و به اصطلاح عمل بادکش روی پوست شخص صورت می پذیرد، سپس با توجه به نوع حجامت در صورت نیاز، عمل خونگیری با استفاده از لوازم حجامت از جمله تیغ جراحی ، گازهای استریل و چسب و غیره انجام می پدیرد.

ما در این مقاله قصد داریم انواع روشهای حجامت در قسمت های مختلف بدن و تاثیر لوازم حجامت به خصوص لیوان حجامت بر این روش های درمانی را مورد بررسی قرار دهیم :

لیوان حجامت و نقش آن در بادکش درمانی یا حجامت خشک:

عمل حجامت خشک یا به اصطلاح همان بادکش درمانی به روشی اطلاق می شود که در آن فقط عمل مکش توسط لیوان حجامت شیشه ای صورت می پذیرد و دیگر عمل خونگیری توسط وسایل حجامت مربوطه مثل ایجاد خراش با تیغ جراحی انجام نمی پذیرد. بادکش درمانی خود به دو دسته بادکش درمانی گرم و بادکش درمانی سرد تقسیم می گردد. در بادکش درمانی گرم ابتدا عمل ضد عفونی و پاکسازی را انجام داده و آنگاه توسط روغن های گیاهی مخصوص پوست بیمار ماساژ داده می شود و سپس یک شئی قابل اشتعال مانند پنبه را آتش زده و در داخل لیوان حجامت قرار داده؛ در مرحله بعدی با ابزاری مثل پنس پنبه را بیرون آورده و به سرعت لیوان حجامت را روی قسمتی که قصد حجامت آنرا داریم، قرار می دهیم. به این صورت با تبدیل هوای گرم به هوای سرد عملیات مکش صورت می پذیرد.

در بادکش درمانی سرد به یکی دیگر از لوازم حجامت به نام ساکشن یا دستگاه مکنده نیاز داریم، در این روش درمانی خبری از ماده قابل اشتعال و آتش زدن آن نیست بلکه دستگاه مکنده یا به اصطلاح ساکشن روی لیوان حجامت مخصوص که بهتر است از لیوان حجامت شعبانی به عنوان یک لیوان با کیفیت استفاده شود؛ نصب می شود و عمل مکش صورت می پذیرد. اگر بخواهیم بادکش درمانی سرد و گرم را در تسکین دادن دردها و درمان بیماری ها مقایسه کنیم بدون شک به این نتیجه خواهیم رسید که بادکش درمانی گرم دارای تاثیرات و فواید بیشتری نسبت به بادکش درمانی سرد می باشد.

از فواید حجامت خشک یا بادکش درمانی می توان به جلوگیری از گرفتگی عروق بدن، تسکین درد، بهبود التهابات مفصلی، جلوگیری از اسپاسم عضلات، بهبود دردهای کمر و غیره اشاره کرد. حتما باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که عمل بادکش درمانی و در کل حجامت توسط متخصصین طب سنتی با وسایل حجامت استریل انجام گیرد، انجام عمل بادکش توسط افراد غیر مجاز باعث مشکلاتی از قبیل آسیب زدن به پوست و ستون فقرات می گردد.

حجامت تر و چگونگی انجام آن با لوازم حجامت:

حجامت تر نوعی عمل خونگیری محسوب می  شود که انجام این نوع از حجامت باعث درمان بیماری های زیادی می گردد. اگر بخواهیم روند انجام عمل حجامت از نوع تر را تشریح کنیم بایستی ابتدا پس از انجام عمل پاکسازی و ماساژ، عمل بادکش صورت پذیرد؛ این عمل بادکش می تواند از نوع  سرد یا گرم باشد که برای انجام هر از این روش ها نیاز به لیوان حجامت مخصوص آن داریم. برای انجام عمل بادکش سرد با توجه به اینکه دستگاه مکنده به سر لیوان متصل می گردد، از لیوان حجامت مخصوص مانند لیوان حجامت شعبانی استفاده می شود. اما در عمل بادکش گرم با توجه به شرایط حرارتی که وجود دارد از لیوان حجامت شیشه ای استفاده می گردد.

پس از انجام عمل بادکش به صورت گرم یا سرد و گذشت مدت زمانی معین؛ هنگامی که خون زیر پوست جمع شد توسط تیغ جراحی چند خراش سطحی و میلیمتری بر روی پوست ایجاد کرده و سپس دوباره به وسیله لیوان حجامت عمل بادکش انجام می گردد، این روند چند بار تکرار می شود و مقداری خون از بدن بیمار گرفته می شود که در این خون گرفته شده مقادیر زیادی سم و مواد زائد از بدن بیمار دفع می شود. به دلیل وجود خون در انجام این نوع از حجامت حتما بایستی این دقت را به خرج داد که از وسایل حجامت بهداشتی و یکبار مصرف مانند تیغ جراحی یکبار مصرف، لیوان حجامت، گازهای استریل و غیره استفاده نمود.

بصورت کلی عمل حجامت تر یا مرطوب به نسبت عمل حجامت خشک؛ به دلیل اینکه در حجامت تر سموم از طریق خون از بدن خارج می گردد، دارای مزیت و کاربردهای بیشتری می باشد. عمل حجامت تر در درمان و بهبود بیماری های بسیاری از جمله تسکین درد، رفع میگرن، مشکلات حساسیت و آلرژی، تنگی نفس، مشکلات پوستی، فشار خون و غیره کاربرد دارد.

انجام حجامت در قسمت های مختلف بدن:

عمل حجامت با توجه به نوع درد یا بیماری در قسمت های مختلف بدن شامل اندام بالایی، تنه و پایینی صورت می پذیرد، که در پایین به اختصار به بررسی عمل حجامت در هر یک از قسمت های گفته شده  و چگونگی استفاده از لوازم حجامت به خصوص لیوان حجامت می پردازیم:

  • حجامت سر (قسمت بالایی): در حجامت سر که یکی از مهمترین حجامت های قسمت بالایی به شمار می رود، برای تسکین دردها و بیماری های سر،گوش، چشم و اندام فوقانی بدن می باشد، برای این کار بیمار باید موهای سر را تراشیده یا کوتاه کرده و سپس لیوان حجامت روی ملاج بیمار قرار می گیرد و عمل مکش صورت می پذیرد و در مرحله بعدی با تیغ جراحی خراش ایجاد کرده و چند بار دیگر عمل بادکش را به وسیله لیوان حجامت انجام داده و اقدام به خونگیری و دفع سموم از آن می کنیم.
  • حجامت عام (قسمت تنه): در حجامت عام که یکی از انواع حجامت های قسمت تنه محسوب می شود و برای درمان بیماری های بسیار زیادی مثل بیماری های پوستی، دردهای کمر و سیاتک، درمان غلظت خون و غیره کاربرد دارد. جهت انجام حجامت عام پس از انجام عمل پاکسازی و ماساژ با روغن های گیاهی؛ به وسیله لیوان حجامت و قرار دادن آن بین دو کتف عمل بادکش انجام می شود و بعد از برآمدگی پوست و تجمع خون توسط تیغ جراحی خراش هایی میلیمتری ایجاد نموده و بر سپس چند بار عمل بادکش را توسط لیوان حجامت تکرار می کنیم تا خونگیری انجام شود.
  • حجامت حجامت ران پا (قسمت پایین): جحامت ران پا که از حجامت های اندام تحتانی بدن محسوب می شود و خود شامل دو نوع حجامت جلوی ران و پشت ران می باشد. حجامت جلوی ران پا برای درمان و بهبود بیماری هایی از جمله واریکوسل و ورم بیضه ها مفید می باشد جهت انجام حجامت جلوی ران، بیمار روی صندلی نشسته و پس از عمل ضد عفونی و ماساژ با روغن عمل بادکش را با لیوان حجامت انجام داده، سپس توسط تیغ جراحی خراش داده و عملیات مکش را چند بار انجام می دهیم تا به مقدار لازم خونگیری انجام شود. در حجامت پشت ران که در بیمار به صورت درازکش انجام می شود و به ترتیب مراحل قبلی که گفته شد عمل بادکش و خونگیری انجام می شود و برای درمان بیماری هایی از قبیل درمان جوش ها و دمل های چرکی و بیماری های مربوط به سیاتیک کاربرد دارد.

مقاله های مرتبط :

لوازم حجامت و بررسی روش ها، فواید و چگونگی انجام حجامت

خرید اینترنتی لوازم حجامت

 

 

 

 

مقایسه اقلام
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید