لوازم حجامت و بررسی روش ها، فواید و چگونگی انجام حجامت

لوازم حجامت برای انجام طب سنتی حجامت:

 آشنایی با این لوازم یکی از مهمترین مواردی است که برای انجام این روش قدیمی طب سنتی بایستی در نظر گرفت. ما در این مقاله قصد داریم به بحث درباره حجامت، فواید و انواع آن و چگونگی انجام حجامت و بررسی روش های مختلف و همچنین استفاده از لوازم حجامت با کیفیت از جمله لیوان حجامت ،تیغ جراحی و چگونگی استفاده از آنها بپردازیم.

حجامت دارای یک تاریخ چند هزار ساله در کشورهایی مانند ایران، چین و یونان می باشد که با لوازم حجامت مخصوص و در قسمت های مختلف بدن انجام می شود و هر قسمت برای موارد و بیماری های خاصی به کار می رود. کسانی که قصد یادگیری و انجام طب سنتی حجامت را دارند در قدم اول و قبل از یادگیری عملی و تخصصی این طب باستانی توسط متخصصین این روش بایستی درباره فواید حجامت و دلایل استفاده از این روش آگاه باشند و به جزییات این طب از جمله لوازم حجامت و چگونگی کارکرد آنها مسلط باشند، چونکه خیلی از افراد جامعه به دلیل عدم آگاهی از مزایای حجامت و ترس از خراش های ایجاد شده توسط تیغ جراحی حاضر به انجام عمل حجامت نمی شوند و وظیفه ما بالا بردن سطح آگاهی این افراد و ترغیب آنها جهت انجام این طب سنتی است، که سراسر فایده می باشد.

در ادامه به بررسی روش انجام حجامت، فواید حجامت و انواع حجامت و وسایل حجامت می پردازیم.

 

روش انجام  حجامت :

به طور کلی حجامت به دو روش انجام می شود که عبارتند از حجامت خشک و حجامت تر:

برای انجام عمل حجامت خشک ابتدا مکان مورد نظر را ضد عفونی کرده و با روغن ماساژ داده سپس توسط یک لیوان حجامت  عمل مکش صورت می پذیرد، در این نوع حجامت هیچ گونه خونی از بدن خارج نمی شود و از فواید حجامت خشک می توان به تسکین دهندگی دردها و جلوگیری از گرفتگی عروق نام برد.

اما در حجامت تر که بیشتر مرسوم می باشد پس از انجام عمل ضد عفونی و ماساژ با روغن؛ توسط لوازم حجامت معتبر از جمله لیوان حجامت شعبانی عمل بادکش انجام شده و سپس به وسیله تیغ بیستوری یا همان تیغ جراحی اقدام به ایجاد خراش هایی با عمق سطحی می شود و دوباره عمل بادکش انجام می شود؛ عمل خونگیری با توجه به شرایط بیمارچندین بار انجام می پذیرد و مقدار خونی که مد نظر می باشد که معمولا تا 70 سی سی می باشد از بیمار گرفته می شود. با توجه به نوع بیماری و شرایط بیمار تصمیم گرفته می شود که آیا از حجامت خشک استفاده شود یا حجامت تر، که در حجامت تر نیاز به وسایل حجامت بیشتری به نسبت حجامت خشک داریم.

بیماران و همچنین افراد سالم هر دو مجاز به انجام عمل حجامت هستند، در افراد سالم غالبا به صورت پیشگیرانه برای دفع سموم و مواد زائدی که امکان دارد در خونشان وجود داشته باشد، انجام می پذیرد. ولی در بیماران با توجه به نوع بیماری عمل حجامت برای غلبه به بیماری و همچنین تسکین درد آن بیماری انجام می پذیرد.

فواید حجامت:

همانطور که گفته شد عمل بادکش با لیوان حجامت و خراشهای کوچکی به صورت سطحی توسط تیغ جراحی در پوست ایجاد شده که بایستی حتما از لوازم حجامت استریل استفاده شود و از این خراشها خون خارج می شود و به صورت کلی هدف از حجامت دفع زائدات و سموم از خون بیمار یا فرد سالم می باشد. حجامت جهت درمان بسیاری از بیماری ها و همچنین نوعی عمل پیشگیرانه می باشد که از لحاظ علمی به اثبات رسیده و در بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا هم کاربرد دارد. در کشور ما نیز از دیرباز این شیوه درمانی با لوازم حجامت سنتی مانند شاخ گاو و .... مورد استفاده قرار می گرفته و امروزه هم حجامت به صورت گسترده ای در جامعه  صورت می پذیرد ولی لوازم  سنتی جای خود را به لوازم حجامت استریل و صنعتی داده است. اما دلایل بسیاری باعث محبوبیت عمل حجامت شده است که از مهمترین این دلایل بهبود بیماری های بسیاری است که در ذیل به ذکر فقط چند مورد شاخص از آنها می پردازیم:

  • رفع سر دردهای مزمن
  • درمان و کاهش حساسیت
  • جلوگیری از انقباض عضلات
  • رفع افسردگی
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • درمان بیماری های تنفسی
  • رفع غلظت خون
  • درمان بیماری های گوارشی

به غیر از مواردی که در بالا گفته شد بیماری های بسیار دیگری با حجامت قابل درمان و بهبود می باشد. از دیگر فواید انجام حجامت راحت بودن انجام آن است که بدون نیاز به تجویز پزشک و بستری شدن، بصورت سرپایی و خیلی آسان توسط اشخاصی که مجوز انجام حجامت را دارند با یکسری وسایل حجامت ساده مثل تیغ جراحی یا تیغ بیستوری، لیوان حجامت و غیره صورت می پذیرد، البته ناگفته نماند که حجامت برای یکسری افراد از جمله نوزادان و کهنسالان  دارای شرایط ویژه ای می باشد که بایستی نحوه انجام کار آن مورد توجه قرار گیرند.

حجامت در قسمت های مختلف انجام می پذیرد که شامل قسمت های فوقانی ، تنه و تحتانی می باشد که در ادامه به بررسی چند نمونه از انواع حجامت در قسمت های مختلف بدن می پردازیم:

حجامت سر:

این نوع حجامت عموما برای درمان و بهبود بیماری های قسمت بالایی یا فوقانی از جمله سردردهای مزمن یا میگرن و بیماری های مربوط به قسمت هایی مانند گوش و چشم تجویز و انجام می گردد. محل انجام این حجامت روی ملاج بیمار یا فرد سالم می باشد (فاصله یک وجب از نوک بینی بیمار تا فرق سر) ، برای انجام حجامت سر موهای آن بایستی تراشیده شود یا حداقل دارای موی خیلی کوتاه باشد چونکه در صورت وجود مو عمل مکش مختل می شود. باید توجه داشت که انجام این نوع از حجامت نیاز به دانش و تجربه زیادی دارد پس بیمار برای حجامت سر حتما بایستی به مراکز معتبر حجامت که در آن مراکز افراد کار آزموده وجود دارد و همچنین مراکز بهداشتی که دارای محیطی استریل و وسایل و لوازم حجامت با کیفیت و یکبار مصرف همچون تیغ جراحی با کیفیت، لیوان حجامت یکبار مصرف مانند لیوان حجامت شعبانی، گاز استریل و غیر استریل، چسب های ضد حساسیت، چسب حصیری و .... می باشد؛ مراجعه کنند. انجام حجامت سر ممکن است دارای مضراتی نیز از جمله فراموشی و کاهش سطح فهم باشد، پس به این خاطر است که برای انجام حجامت سر حتما بایستی به متخصص امر رجوع کرد.

 

حجامت عام:

حجامت عام از نوع حجامت های قسمت تنه می باشد که می توان گفت فراگیرترین نوع حجامت است و حجامت در بین کتف ها پس از عمل بادکش با لیوان حجامت شعبانی و ایجاد خراش توسط تیغ بیستوری و تکرار این مراحل صورت می پذیرد، این نوع از حجامت در درمان و بهبود بسیاری از بیماری هایی از جمله غلطت خون، چربی خون، تپش قلب ، زگیل، آکنه، جوش، کهیر، بیماری های تنفسی و غیره به کار می رود و در دفع کلیه سمومات و زائدات خون کل بدن کاربرد دارد. عوارض و مضرات این نوع حجامت بسیار پایین می باشد.

حجامت ساق پا:

حجامت ساقین پا از جمله حجامت های قسمت پایینی یا تحتانی بدن می باشد که در این روش پس از انجام عمل بادکش توسط  لیوان حجامت و همچنین عمل خراش دهی توسط تیغ بیستوری در پشت ساق ها صورت می پذیرد، فاصله محل حجامت بایستی به اندازه یک وجب شخص از قوزک پا تنظیم شود. در این نوع از حجامت شرایط خاصی حاکم می باشد از جمله اینکه برای رقیق کردن خون ابتدا بایستی روی ساق ها آب داغ ریخته شود و مسافتی بصورت پیاده پیموده شود. از فواید حجامت ساق پا می توان به درمان و بهبود بیماری هایی از جمله دردهای کمر و سیاتیک، گرفتگی های ساق پا، واریس های پا، فشار خون و تصفیه خون نام برد. همچنین حجامت ساقین پا مضراتی هم دارد، مانند این که خروج خون بصورت ایستاده انجام می شود و در این نوع حجامت می بایست شرط احتیاط را مورد توجه قرار داد زیرا در حین عمل خونگیری احتمال بیهوشی وجود دارد.

 

مقاله های مرتبط :

انواع حجامت و کارکرد کلی آن در انجام حجامت

خرید اینترنتی وسایل حجامت

مقایسه اقلام
طراحی و اجرا: فروشگاه ساز سبدخرید